Guinness idzie w stronę Vege???


pixabay
Guinness chce być bardziej przyjazny wegetarianom. Browar postanowił, że w procesie produkcyjnym nie będą używane rybie pęcherze.

Nie każdy o tym wie, ale w piwie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego. Rybie pęcherze pławne używane są do filtrowania piwa. Browar Guinness postanowił wyjść naprzeciw wegetariańskim klientom i zmieni licząca ponad 250 lat recepturę swojego piwa.

Firma jest w trakcie instalowania nowego systemu filtrowania w swoim browarze St Jame’s Gate Brewery w Dublinie. System ten pozwoli wyeliminować rybi klej z procesu produkcji. Nowy proces produkcyjny ma zacząć działać pod koniec 2016 r., a przyjazne wegetarianom piwo ma trafić na sklepowe półki niewiele później. Irlandczycy mają nadzieję, że dzięki tej zmianie, ich produkt dotrze do większej liczby klientów.

Karuk – inaczej rybi klej, otrzymywany jest z wysuszonych pęcherzy pławnych ryb. Przy produkcji piwa używa się go do klarowania trunku, czyli usunięcia tzw. zmętnienia drożdżowego, które powstaje podczas procesu fermentacji. Rybi klej nie ma smaku a jedynie przyspiesza proces „czyszczenia” piwa.

Karuk wykorzystywany był od XIX w. w przemyśle spożywczym i piwowarskim, aż do pojawienia się żelatyny, która jest tańsza w produkcji.

pixabay

– „Rybi klej był wykorzystywany w przemyśle piwowarskim do filtrowania od wielu lat. Jednak z powodu używania go w naszych piwach, Guinness nie był przyjazny wegetarianom, dlatego od dłuższego już czasu szukaliśmy dla niego alternatywy” – napisał irlandzki browar w swoim oświadczeniu.

Czy rzeczywiście wegetarianie chcą Guinnessa czy to tylko chwyt marketingowy mający przyciągnąć nowych komsumentów?

Podobno od pewnego czasu wegetarianie pisali do irlandzkiej firmy petycje o zmianę receptury piwa i zrezygnowanie z używania rybiego kleju.

Zresztą Guinness to nie pierwszy browar, który stara się walczyć o wegetariańskich klientów, inne popularne browary jak Heineken, Anheuser-Busch czy Miller już jakiś czas temu zaczeły oferować „wegetariańskie piwo”

Guinness to jeden z największych browarów świata produkujący piwo w 60 krajach i sprzedający je w ponad 150. Według danych firmy codziennie konsumuje się ponad 10 milionów kufli tego piwa.

źródło: nadajemy.ie / maciekk(3.51)

Komentarze
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format