Byli palacze powinni jeść dużo pomidorów


fot. pexels

Nowe badanie sugeruje, że dieta bogata w świeże owoce może pomóc odwrócić szkody, jakie wyrządza w płucach palenie tytoniu

Nowe badanie wykazało, że u byłych palaczy, których jadłospis jest bogaty w pomidory i świeże owoce, spadek czynności płuc następuje znacznie wolniej niż u osób nieprzestrzegających takiej diety. Daje to podstawy, aby przypuszczać, że niektóre składniki pokarmowe pomagają naprawić szkody wyrządzone przez palenie. Naukowcy odkryli również, że ze wszystkich dorosłych osób – w tym również tych, które nigdy nie paliły lub zerwały z nałogiem – to właśnie u ludzi jedzących duże ilości pomidorów zmniejszanie się pojemności płuc następowało najwolniej. Oznacza to, że taki jadłospis korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie palaczy, ale i wszystkich ludzi.

„Badanie pokazuje, że dieta może pomóc naprawić szkody wyrządzone w płucach przez palenie. Sugeruje także, że jedzenie dużej ilości owoców spowalnia naturalny proces starzenia się płuc również u osób, które nigdy nie paliły” – napisała w oświadczeniu Vanessa Garcia-Larsen, adiunkt na wydziale Zdrowia Międzynarodowego na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz główna autorka badania.

Lekarze powszechnie wiążą spowolnienie czynności płuc z większą śmiertelnością z powodu m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), chorób serca i raka płuc. Dieta, jak sugeruje badanie, może pomóc spowolnić naturalny spadek czynności płuc, tym samym pozwalając ludziom dłużej zachować dobre zdrowie. „Wyniki potwierdzają potrzebę wydania konkretnych zaleceń żywieniowych, szczególnie w przypadku osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego, takich na przykład jak POChP” – stwierdziła Garcia-Larsen.

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przez 10 lat przyglądali się płucom ponad 650 osób. Badanie rozpoczęto w 2002 roku. Uczestnicy z Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii wypełnili wtedy ankiety na temat ich diety oraz tego, jak się odżywiają, po czym wzięli w dwóch badaniach płuc: sprawdzono, ile powietrza byli w stanie wydmuchać w ciągu jednej sekundy, a także ile go wciągali podczas sześciosekundowego wdechu. Naukowcy wzięli również pod uwagę takie czynniki jak wiek, wzrost, płeć, wskaźnik masy ciała, status społeczno-ekonomiczny, aktywność fizyczną oraz dzienne spożycie kalorii uczestników. Następnie powtórzyli testy dziesięć lat później.

fot. pexels

Okazało się, że u dorosłych, którzy jedli dziennie przynajmniej dwa pomidory albo trzy porcje świeżych owoców, spadek czynności płuc był znacznie mniejszy niż u innych przebadanych osób (szczególnie kiepsko wypadli w badaniu ludzie, którzy jedli mniej niż jednego pomidora dziennie lub mniej niż jedną porcję owoców). Okazało się również, że pozytywne efekty były zauważalne tylko wtedy, gdy spożywano świeże owoce – jedzenie przetworzonych produktów, takich jak na przykład sos pomidorowy, nie przynosiło podobnych korzyści zdrowotnych.

Należy zauważyć, że było to badanie obserwacyjne. Oznacza to, że niektóre czynniki mogły w ogóle nie zostać wzięte pod uwagę, co być może wpłynęło na wyniki badania. Jednak naukowcy uważają, że i tak stanowi ono dowód na to, że o zdrowie płuc można zadbać również od wewnątrz.

„Pojemność płuc zaczyna się zmniejszać w okolicy 30. roku życia. Prędkość tego procesu zależy od stanu zdrowia człowieka” – wyjaśniła Garcia-Larsen. „Nasze badanie sugeruje, że regularne spożywanie większej ilości owoców może spowolnić starzenie się płuc, a nawet częściowo naprawić szkody wyrządzone przez palenie. Dieta może okazać się jedną z skuteczniejszych metod przeciwdziałania rosnącej ilości zachorowań na POChP na całym świecie”.

źródło: VICE Artykuł pierwotnie ukazał się na Tonic TekstJesse HickstłumaczenieZuzanna Krasowska

Komentarze
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format