Dlaczego nie przechowywać jaj w drzwiach lodówki


Eksperci z Anglii ustalili, dlaczego nie warto przechowywać jaj w drzwiach lodówki. Najlepszym miejscem jest środkowa półka, na której utrzymywana jest stała temperatura.

 

Początkowo temat wzbudzał wielkie kontrowersje, ale wkrótce eksperci doszli do wspólnej opinii. Specjaliści doszli do wniosku, że jaja należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu na środkowej półce, aby zmiana temperatury przy częstym otwieraniu drzwi nie miała wpływu na ich świeżość. Ale to dlatego, że drzwi są najcieplejszym miejscem w lodówce.
Brytyjski Serwis Informacyjny dla Jajek zaleca przechowywanie jajek z dala od zapachu żywności i temperatur poniżej 20 stopni Celsjusza. Niska temperatura uniemożliwi rozmnażanie czynnika wywołującego salmonellozę.
„Staraj się unikać zbyt częstego poruszania się jajek między zimnym i ciepłym środowiskiem, na przykład między wnętrzem samochodu a lodówką lub lodówką i gorącą kuchnią. Najlepiej przechowywać jajka w lodówce. Temperatura zawsze będzie stała, a twoje jaja pozostaną świeże „- skomentował w organizacji.
Niektórzy kucharze są zdania, że ​​smak jajek będzie lepszy, jeśli przed gotowaniem będą mogli przez jakiś czas leżeć w cieple. Tim Hayward, krytyk restauracyjny, twierdzi, że jajka mogą być przechowywane poza lodówką przez tydzień bez utraty smaku. Jego zdaniem przechowywanie jaj w drzwiach lodówki jest złym pomysłem, ponieważ „ciągłe wytrząsanie rozcieńcza białka, a smaki innych produktów mogą przenikać do skorupy”.

Komentarze
Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format