Pszczelarz-amator odkrył, że larwa ćmy woskowej zjada plastik


Biolodzy stwierdzili, że zwykłe gąsienice, które są wykorzystywane jako przynęta dla ryb, są bardziej wartościowe. Są w stanie przetwarzać polietylen. Worki polietylenowe są wyrzucane co roku w niewiarygodnej ilości.  Gąsienice to larwy Galleria mellonella, dużej woskowej ćmy. Owad uważany jest za szkodnika, ponieważ składa larwy w pokrzywach pszczół miodnych. Karmiąc się miodem, pyłkiem i woskiem, niszczą one plaster miodu, czerwi, ramy i sam ula. Ale okazało się, że mogą nie tylko wyrządzić krzywdę, ale także mogą się przydać. Zamiast larw woskowych można podawać złom z tworzywa sztucznego.  Plastik jest uważany za najbardziej niebezpieczny materiał pod względem zatkania Ziemi. Przez czas rozkładu nie ma sobie równych. Jeśli papier jest potrzebny do rozpadu od miesiąca do trzech lat, ubrania wykonane z tkaniny mają od dwóch do trzech lat, puszki z puszką mają 10 lat, a opakowanie z polietylenu ma sto dwustu lat.
Pochówek na wysypie produktów z polietylenu stwarza poważny problem dla środowiska. Naukowcy nieustannie szukają sposobów, aby jak najbardziej nieszkodliwie pozbyć się plastiku, a gąsienice to najlepszy sposób.

Najciekawsze jest to, że odkrycie gąsienic zostało dokonane przez przypadek. Amator pszczelarstwa, Federica Bertocini, zebrał larwy z uli i ułożył je w plastikową torbę. Po chwili kobieta zauważyła, że ​​paczka była w dziurach. Gąsienice obgryzały go tak szybko, jak to możliwe.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, umieszczony w plastikowej torebce z supermarketu i po 40 minutach zauważyli w nim dziury, a po 12 godzinach zmniejszyli się o 92 mg. Ale to dopiero początek badań nad biodegradacją wosku i tworzyw sztucznych. Naukowcy do tej pory zdołali się przekonać, że gąsienice nie tylko jedzą paczki, ale zachodzi reakcja chemiczna i biodegradacja materiału. Po przeprowadzeniu serii eksperymentów stwierdzono, że gąsienice przyczyniają się do produkcji glikolu etylenowego, który wpływa na niszczenie polietylenu. Najczęściej reakcja chemiczna zachodzi w przewodzie pokarmowym – mogą to być gruczoły ślinowe owadzich lub symbiotycznych bakterii podczas trawienia. Ten enzym nie jest jeszcze zainstalowany. Ale jeśli można go ustalić, i tylko jeden jest niezbędny do procesu chemicznego, to jest całkowicie możliwe odtworzenie samego procesu za pomocą biochemii na dużą skalę. „To odkrycie może być ważnym środkiem do pozbycia się odpadów polietylenowych zgromadzonych na wysypiskach i w oceanie”, powiedział Paolo Bombelli, autor prac naukowych nad badaniem larw owłosionej ćmy.

Komentarze

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format