Co wiemy o koronawirusie SARS-CoV-2

Co wiemy o Koronawirusie SARS-CoV-2

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Jak podaje WHO, ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Do tej pory jedynie około 3% przypadków odnotowano u osób poniżej 18 roku życia

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku). Służby medyczne zalecają stosowanie masek z filtrami N95 których skutecznoćś jest na poziomie około 90%. Należy też często myć ręce. W miarę możliwości odkażać żelem alkoholowym. Zaleca się unikanie bliskiego kontaktu z ludźmi i zachowanie odległości minimum 1.5m od osób potencialnie zakażonych

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

2 komentarze

  1. Czy to prawda, że te zwykłe papierowe maseczki tak na prawdę nic nie dają. Na ulicach widzi się ludzi, którzy chodzą w maseczkach chirurgicznych ale przecierz one są po to, by chronić pacjenta a nie chorurga. Gdzie tu jests sens?

Dodaj komentarz