ofiary koronawirusa w szwecji

Liczba ofiar koronawirusa w Szwecji maleje?

Na wielu Polskich portalach pojawiają się artykuły, które mówią o tym jak to Szwecja w cudowny sposób poradziła sobie z epidemią korona-wirusa bez wprowadzania obostrzeń…a Polska nie.

statystyki koronawirusa - Szwecja 26-04-2020

Ciężko jest mi ocenić co jest przyczyną tej dezinformacji oraz co ma ona na celu. Jedno jest jednak pewne – oficjalne statystyki opowiadają nieco inna historie tego, co się w Szwecji dzieje w temacie korona wirusa.

Przede wszystkim należy sobie jasno powiedzieć, że Szwecja ma stosunkowo wysoki stosunek zgonów do wyzdrowień. statystyczny Szwed ma ponad dziesięciokrotnie większe szanse umrzeć z powodu koronawirusa niż statystyczny Niemiec. Lub trzykrotnie większe od statystycznego Polaka. Mowa oczywiście o osobach z potwierdzonym zakażeniem COVID-19.

Ilość przypadków zachorowań na COVID-19 w Szwecji jest na podobnym poziomie co w Niemczech czy Wielkiej Brytanii jeśli przeliczymy to na ilość mieszkańców. Czyli 6 razy więcej niż w Polsce. Oznacza to, że sytuacja wcale nie jest lepsza.

Teraz najważniejsze – liczba ofiar śmiertelnych. W tej kategorii po przeliczeniu na milion mieszkańców Szwedzi mają ponad 15 razy więcej ofiar niż Polacy, 3 razy więcej niż Niemcy, ale 2 razy mniej niż Włosi. Czy jednak liczba zgonów spada? Jak pokazuje poniższy wykres – NIE.

ofiary koronawirusa w szwecji

Czy może w takim razie maleje tempo tego wzrostu? Nic na to nie wskazuje. Oczywiście można by się upierać, że 21 kwietnia był szczyt (185 ofiar śmiertelnych) i teraz już będzie mniej, bo przez ostatnie 4 dni było mnie. Niestety wystarczy zerknąć na poniższy wykres by zobaczyć, że liczba zgonów się waha ale widać jednoznacznie trend wzrostowy i takie spadki były widoczne co tydzień. Może jest to wynikiem tego jak pracuje Szwedzki system ochrony zdrowia i jak prowadzone są statystyki?. Musi być jakiś powód dla którego szczyty zawsze pojawiają się w środku tygodnia…

ofiary smiertelne w szewcji

Jedno jest pewne – Szwecja wcale nie poradziła sobie z koronawirusem.