testy na koronawirusa

Prawie każdy rząd mówi o tym jaka jest liczba osób testowanych w danym kraju. W wiadomościach TVP można usłyszeć jak to Polska przoduje w świecie pod względem ilości wykonywanych testów na obecność SARS-CoV-2. Premier i prezydent zapewniają obywateli, że testowanie idzie pełną parą a epidemia jest pod kontrolą. Na szczęście mamy XXI wiek, internet i dostęp do informacji. Sprawdźmy więc jak nasz kraj wypada na tle innych .

Gdy weźmiemy całkowitą liczbę wykonanych testów to polska plasuje się w pierwszej dwudziestce. Pod koniec pierwszej dwudziestki na całkiem niezłym 19-tym miejscu.

Polska to duży kraj z populacją w okolicach 38 milionów. Jest kogo testować. Służba zdrowia wykonała kawał dobrej roboty i przetestowała 460.000 osób. Czy to dużo? Tak, To dużo. Na Islandii wykonano jedynie 50.000 testów na koronawirusa. OK. OK. Ktoś może powiedzieć, że Polska jest duża a Islandia mała. I faktycznie ze swoimi 100.000 km2 jest 3 razy mniejsza od Polski. 3 razy 50.000 daje nam 150…..to gdzie oni do nas pasują skoro my mamy 460. Z tym, że ludności mają ponad 100 razy mniej. Gdy przeliczymy ilość wykonanych testów na liczbę mieszkańców danego kraju to już nie jest tak kolorowo. Wypadamy w okolicach 70-go miejsca na świecie. Daleko za Azerbejdżanem i Dżibuti. Trochę poniżej Peru i Rumunii. Ale za to przed Uzbekistanem i Grecją, więc nie ma pełnej tragedii.

liczba osób testowanych
liczba osób testowanych

Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zwiększenia skuteczności diagnozowania COVID-19. Potrzebne są lepsze testy, szybsze testy, tańsze testy. Przede wszystkim więcej testów ponieważ większość symulacji pokazuje, że wczesna diagnoza oraz odizolowanie chorych od zdrowych, jest najlepszą metodą na utrzymanie pandemii pod względną kontrolą.

Koronawirus prawdopodobnie pozostanie z nami na zawsze tak jak tyfus czy odra. Na pewno znacznie pomogą szczepionki i leki o ile medycyna nadąży za szybko mutującym wirusem. Skoro nie możemy go pokonać, musimy nauczyć się z nim żyć.

Co do pytania jakie pojawiło się w tytule, jaka jest liczba osób testowanych, to zdaje się, że choć liczba przetestowanych w Polsce osób ciągle rośnie, to tempo w jakim się to odbywa wydaje się słabnąć,