testy na koronawirusa

Ponad 1.000.000 Zakażonych Polaków to Ściema?

Koronawirus zbiera w Polsce coraz większe żniwa. Wczoraj wieczorem,to jest 1go Grudnia 2020 liczba zarejestrowanych oficjalnie zachorowań na Covid-19 przekroczyła 1 milion Zakażonych Polaków.

Chociaż można zaobserwować “spadek” liczby zakażeń w ostatnich dniach. To wszystko wskazuje na to, że jest to spowodowane wykonywaniem mniejszej liczby testów. Dodatkowe zmiany w sposobie obliczania oficjalnie opublikowanej liczby nowych zakażeń, nie pomagają. 

Pomijam już całkowicie błędy i przeoczenia podczas przenoszenia danych z wojewódzkich stacji epidemiologicznych do centralnego rejestru oraz samą manipulację liczbami, jaka może mieć miejsce na zlecenie ministerstwa zdrowia.

Czy tempo epidemii zwalnia?

koronawirus w polsce - statystyki 21-10-2020

Niestety nic na to nie wskazuje. Dochodzą do nas głosy ludzi, którzy choć wiedzą, że mieli kontakt z chorymi na koronawirusa nie zgłaszają się na testy. Dlaczego tak się dzieje?

Moze miec to zwiazek z obawą, że sanepid zarządzi kwarantannę. Ludzie często muszą ryzykować zdrowie swoje i innych by iść do pracy i zarabiać na życie, bo rząd nie zapewnia im godziwego bytu na wypadek kwarantanny.

Kolejna grupą osób, które niechętnie poddaja sie testom sa “korona sceptycy” czy po prostu ludzie, którzy są przekonani, że koronawirus tom ściema. Media społecznościowe których algorytmy promują tego typu treści są odpowiedzialne za promowanie fałszywych informacji o teoriach spiskowych. Na tego typu indoktrynacje najbardziej podatni są ludzie o niskim wykształceniu, którzy dodatkowo poddani są stresowi. stresowi zwykłej egzystencji w czasach epidemii.

Liczby nie kłamią?

O ile liczbę nowych przypadków czy zakażonych Polaków łatwo oszacować nieprawidłowo lub nawet świadomie nią manipulować. To nie należy zapominać, że jest to najlepsza dostępna statystyka. Jest całkiem spora grupa ludzi, którzy w te liczby nie wierzą, motywując to swoimi przeczuciami lub wcześniej wspomnianymi teoriami spiskowymi. Na szczęście są współczynniki, które trudniej jest “zafałszować”. Jest to liczba zgonów. A ta niestety od ponad 2 tygodni oscyluje w okolicach 600 zgonów dziennie. To nie jest wartość, któa napaw optymizmem bo nie ma nic wspólnego z “trendem malejącym”.   

Dodaj komentarz